Opublikowano

Yoga dla zestresowanych

Joga poprawia samopoczucie, rozluźnia zestresowane ciało i dodaje energii. Kontrolowany oddech, odpowiednio wykonane pozycje jogiczne, w połączeniu z głęboką medytacją są dobrodziejstwem dla organizmu człowieka. 

Wpływ stresu

Dowiedź się więcej na temat: relaksacja w jodze

Nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, nieskuteczne rozluźnianie ciała mogą znacznie zaszkodzić zdrowiu:

  • wzmacniają stany lękowe;
  • obniżają odporność organizmu;
  • pogarszają samopoczucie, powodują: nerwowość, rozdrażnienie, przygnębienie;
  • wywołują bezsenność, drżenie rąk, bóle głowy i inne dolegliwości.

Walkę ze stresem, za pomocą jogi, należy zacząć od zmiany nastawienia do ćwiczeń. Skupmy się na asanach tak intensywnie, aby nasze myśli oderwały się od tego co nas niepokoi. W miarę możliwości oddalmy się od negatywnych bodźców i skoncentrujmy uwagę na najdrobniejszych detalach pozycji.

Yoga: Tadasana

Weźmy pod uwagę pozycję góry (to jedna z podstawowych asan stojących).  Na co warto zwrócić uwagę?

Już na wstępie może pojawić się problem z równomiernym rozłożeniem ciężaru ciała, idealnym złączeniem stóp, czyli połączeniem kostek, pięt i nasad paluchów. Ręce należy trzymać wzdłuż ud (wnętrza dłoni skierowane do bioder). Pozostaje jeszcze idealne wyciągnięcie czubka głowy do sufitu, tak aby nie zaburzyć linii pionowej ciała i trwanie w asanie – mocno i stabilnie. Asana na pozór wydaje się być bardzo łatwa, jednak w praktyce potrafi stwarzać problemy.

Znacznie łatwiej jest ćwiczyć pod okiem nauczyciela w szkole jogi, który skoryguje postawę w miarę potrzeby. Jeśli jednak ćwiczymy w domu, w oparciu o filmiki instruktażowe, starajmy się podchodzić do ćwiczeń z wymaganym skupieniem.

Yoga – oddech  – energia

Prawidłowy oddech ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. W ciągu dnia poświęcamy mu zbyt mało czasu. Oddychamy zbyt płytko (zwłaszcza w sytuacjach stresowych), nie angażujemy przepony podczas oddechu, zapominamy o tym jak ważna jest praca jamy brzusznej (wspaniale masuje narządy wewnętrzne, poprawia trawienie). Gdybyśmy regularnie poświęcali czas na ćwiczenia oddechowe znacznie łatwiej radzilibyśmy sobie z przepracowaniem, tremą, czy stresującą sytuacją.

Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, odczuwasz niepokój lub paraliżuje Cię strach przed zachorowaniem na COVID-19, spróbuj wykonać kilka pozycji jogicznych, które pomogą Ci się wyciszyć i rozluźnić.

P.S. Odwiedź nasz oficjalny profil na facebook’u i dołącz do grupy: Joga na Dębnikach. Zapraszamy!