Opublikowano

Yoga: zdrowie i relaks

Praktyka jogi to znacznie więcej niż ćwiczenia fizyczne. Asany oddziałują zarówno na ciało, jak i umysł jogina. Dzięki jodze człowiek może odnaleźć wewnętrzny spokój, wzmocnić kondycję fizyczną, a także poczuć pełnię życia.

Yoga: ciało

Joga znana jest z licznych walorów zdrowotnych: uśmierza bóle pleców, poprawia pracę narządów wewnętrznych, usprawnia krążenie, łagodzi objawy rwy kulszowej, poprawia metabolizm.

Tadasana (pozycja góry) koryguje wady postawy, buduje stabilność ciała i uczy równowagi.  Z kolei pozycja rozciągniętego trójkąta (Utthita Trikonasana) likwiduje sztywność nóg, rozciąga i uelastycznia kręgosłup.

Yoga: umysł

Joga najczęściej wybierana jest przez osoby, które dbają o swoje zdrowie, sprawność fizyczną i dążą do pełni szczęścia. Asany, takie jak: Savasana, Adho Mukha Svanasana i Balasana, sprzyjają głębokiej relaksacji. Pozycja nieboszczyka skutecznie usuwa zmęczenie, odświeża ciało i umysł. Natomiast pozycja dziecka wycisza umysł, pozwala uwolnić się od stresu.

Pozycja półlotosu zachęca do medytacji, głębokiej refleksji. Podczas praktykowania jogi można pracować nad swoim charakterem, walczyć ze złymi nawykami i dążyć do lepszego samopoczucia.