Opublikowano

Joga po 40-ce

Wraz z wiekiem pojawiają się lub nasilają, różne problemy zdrowotne np. bezsenność, nadciśnienie, problemy ze wzrokiem.

pain-1015573_640

Przyjrzyjmy się bliżej 2 rodzajom dolegliwości, które często krępują ludzi. Nie mówi się o nich tak otwarcie i swobodnie, jak o cukrzycy, czy żylakach. Zaparcia i hemoroidy to dolegliwości, które znacznie utrudniają funkcjonowanie. Jednak można złagodzić ich objawy poprzez ćwiczenie jogi.

Zaparcia

Dolegliwość ta potrafi zepsuć każde rodzinne spotkanie, randkę, czy spotkanie biznesowe. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Objawia się bólem brzucha i wzdęciami. Osoby mające zaparcia powinny dbać przede wszystkim o swoją dietę. Organizmowi należy dostarczać duże ilości białka i błonnika, zawarte np. w świeżych warzywach i owocach.

Równie ważny jest ruch. Pozycje jogiczne, które pobudzają perystaltykę jelit, procesy trawienne oraz masują narządy jamy brzusznej to m.in: wciąganie brzucha, ryba, twist.

Hemoroidy:

Dolegliwość ta bywa bardzo bolesna.  Asany mają na celu złagodzenie tego bólu i przyniesienie ulgi. Szczególnie pomocne są dwie pozycje jogiczne: świeca oraz ryba.

Oczywiście błędne jest myślenie, że już po pierwszych zajęciach z jogi miną wszystkie kłopoty ze zdrowiem. Tylko regularne ćwiczenia, odpowiedni sposób odżywiania się oraz słuchanie rad nauczyciela jogi, mogą znacznie poprawić samopoczucie i zmniejszyć bolesne dolegliwości.