Ten kto raz odnalazł się w medytacji i ćwiczeniu jogi, zauważył jak wielki wpływ, na poszczególne aspekty życia, ma wykonywanie asan.
Joga pozwala człowiekowi, w pełni zrozumieć istotę „działania”. Uczy go, że każde działanie ma pozytywny lub negatywny efekt. Nieustannie trzeba dążyć do wzmacniania tych korzystnych rezultatów i likwidowania niekorzystnych efektów działania.
Stanie na głowie
Stanie na głowie to bardzo popularne ćwiczenie wśród miłośników jogi. Głównie dlatego, że ma bardzo korzystny wpływ na układ krążenia. Minimalizuje ryzyko wystąpienia udaru, czy chorób serca. Ćwiczenie to rozgrzewa, dodaje energii i pomaga wyzbyć się lekkiej depresji. Polecane jest osobom w trakcie menopauzy, mającym problemy z bezsennością lub zatokami. Podczas wykonywania asany mamy szansę wyciszyć się i uspokoić.
Jednak codzienne wykonywanie w domu tylko tej asany wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlaczego? Stanie na głowie znacznie obciąża szyję. Cały ciężar ciała skupiony jest na tej niewielkiej części ciała. Jeśli będziemy wykonywać tylko to jedno ćwiczenie możemy mieć meczące zawroty głowy, a nawet uszkodzić kręgi szyjne.
W jodze niezwykle ważne jest zachowanie równowagi umysłu i ciała. Po wykonaniu stania na głowie należy wykonać asany, które pozwolą ciału odzyskać równowagę. Podobnie jest z innymi ćwiczeniami. Jeśli poczujemy napięcie w danej partii ciała musimy wykonać asany neutralizujące ten stan.
Nie bójmy się stania na głowie. Na zajęciach z jogi instruktor w oparciu o wiedzę i swoje doświadczenie, udziela wskazówek, dzięki którym można cieszyć się pozytywną energią i błogim nastrojem podczas wykonywania asan.