Opublikowano

Yoga, sprawdzony sposób na lepsze trawienie

Jeśli po zjedzeniu posiłku odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: wzdęty brzuch, „bulgotanie”, uczucie pełności i ciężkości, warto znaleźć sposób na poprawę trawienia.

Joga na lepsze trawienie

Aktywność fizyczna ma bardzo ważne znaczenie dla naszego zdrowia. Usprawnia pracę narządów wewnętrznych, zapobiega wielu chorobom np. otyłości. Warto wspomnieć też o tzw. hormonie szczęścia – serotoninie, który wytwarzany jest w trakcie ćwiczeń.

Powinniśmy robić to co sprawia nam wielką przyjemność. Joga to relaks zarówno dla ciała, jak i umysłu. Asany są niekończącym się źródłem dobrodziejstw: dodają energii, poprawiają metabolizm, łagodzą dolegliwości trawienne, gwarantują lepsze samopoczucie, odświeżają i odprężają ciało, uelastyczniają kręgosłup, wzmacniają poszczególne partie ciała…

Yoga: jakie asany ćwiczyć, aby poprawić trawienie?

Trawienie to bardzo złożony proces, który zaczyna się już w jamie ustnej. Mechanizm ten zachodzi pod wpływem enzymów trawiennych. Jeśli borykamy się z zaburzeniami trawienia warto regularnie wykonywać asany, które złagodzą nieprzyjemne dolegliwości. 

Ardha Navasana (Pozycja półokrętu)

  • aktywizuje wiele ważnych narządów biorących udział w trawieniu tj.wątrobę, śledzionę, woreczek żółciowy.

Marichyasana I (Pozycja  mędrca I)

  • Asana poprawia prace jelit, likwiduje zaparcia oraz wzdęcia. 

Paschimottanasana (pozycja rozciągania do przodu w siadzie)

  • Pozycja delikatnie masuje organy brzuszne,  stymuluje pracę nerek i wątroby.