Joga dba o każdą partię ciała, również o nadgarstki, które z upływem lat tracą swoją elastyczność. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy asany, które skutecznie wzmacniają nadgarstki.

Nadgarstki można bardzo łatwo narazić na kontuzję. Wystarczy noszenie zbyt ciężkich toreb z zakupami lub nieodpowiednie rozgrzanie ciała przed ćwiczeniami, aby doprowadzić do przeciążenia stawów, czy ścięgien nadgarstka. Zbyt długie korzystanie z komputera (np. wielogodzinne pisanie na klawiaturze komputerowej) może wywołać nieprzyjemne napięcia w obrębie nadgarstków.

Warto podejmować profilaktyczne działania, mające na celu wzmocnienie nadgarstków (np. praktykowanie jogi). Wykonując pozycje jogiczne chronisz nadgarstki przed różnego rodzaju przykrymi dolegliwościami np. bólem, nadwyrężeniem, czy zwichnięciem nadgarstka. Warto dodać, że ból nadgarstka potrafi uprzykrzyć i bardzo utrudnić wykonywanie codziennych czynności, takich jak: mycie naczyń, wkręcanie żarówki, a nawet prowadzenie samochodu. 

Należy podkreślić też, że kontuzje, ból nadgarstków stanowią przeciwskazania do wykonywania wielu pozycji jogicznych. Osoby, które uczęszczają na zajęcia do szkoły jogi, powinny przed rozpoczęciem ćwiczeń zgłosić nauczycielowi jogi, że borykają się bólem lub kontuzją nadgarstków. 

Yoga, asany wzmacniające nadgarstki:

  1. Kumbhakasana tj. pozycja deski
  2. Chaturanga dandasana (pozycja kija podpartego w czterech miejscach)
  3. Urdhva Mukha Svanasana (Pies z Głową w Górę)
  4. Adho Mukha Svanasana tj. Pies z Głową w Dół
  5. Pozycja żurawia (Bakasana)

Kontakt

Szkoła Jogi na Dębnikach
Kraków, ul.Bałuckiego 9

tel. 609 393 939

poniedziałek - piątek 9:00-20:00
sobota 9:00-12:00

biuro@joganadebnikach.pl

Nr konta mBank: 86 1140 2004 0000 3802 7545 2330

Back to top
Close Offcanvas Sidebar